Her pazartesi SULAMAK ya da SULAMAMAK! İşte bütün mesele bu! 

Sık duyulan bir soru!  

Evdeki yardımcının standart günlerine mahkum sulama rejiminden yadigar! Çalışan insanın bir de akşam eve gelip yemeğini zor kotardığı tempo için ise gayet anlaşılır.  

Halbuki cevap saksının tipine, yerine, havaya, bitkiye ve toprak karışımına göre cevap değişiyor. Doğrusu şu:  Bitki susadığında! 

İki iyi yöntem var, bir tanesi zaman zaman Bauhaus'ta izine rastlanan,yoksa da Amazon'dan sipariş edilebilen "Soil Moisture Meter", yani toprak nem ölçer aleti. Aletin çubuğunu saksının dibine kadar yanından sokup üzerindeki panelde nem durumuna bakıp ona göre sulamak. (Çift çubukluları daha çok bahçe için iyi, köklere iki çubuk birden sokmak sihirbazlık gösterisinde kızı kesen kılıçlar gibi bir nevi!) 

Diğeri de parmak kontrolü. Eğer saksı parmak boyunun kısmen yeteceği derinlikte ise, yine kökleri parçalamadan sadece saksının üstteki toprağını değil, özellikle su tutan (emaye, cam, bakır, içi sırlı saksı, porselen) saksıların dibini de kontrol etmek. 

Tropik bitkiler genelde toprağı tamamen kurusun istemez, üstten 3-5 cm kurumuşsa sulanır. Sukulentler (Kaktüsleri de kapsa)  ise iki sulama arası toprağı tamamen kurusun ister, zira  kök, beden, dal veya yapraklarında zaten su var. Uzun süre susuz dayanmalarını da bu özelliklerine borçlular. E zaten kendi suları var, bir de daha susamadan bir daha sulanırsa kökleri çürüyor. 

Özetle, her bitki her pazartesi sulanmamalı. 

Dikkat edilesi hususlar: 

  • İçi sırsız toprak saksılar su emer, daha çabuk kurur.  Aynı tür bitkileri  iki ayrı malzemede saksıya dikin, yanyana aynı yere koyun, biri çabuk susar, bir geç. 
  • Bitkileri azar azar ve sık sık değil, tek seferde yeterince sulamak tavsiye edilir! (Altı delik olmayan saksılarda su miktarını daha az tutun) 

Peki, toprak karışımları nasıl olmalı? O da bir sonraki labofem "blog-notunda"!

 

 

September 14, 2014 by Fem Gucluturk
geri / ileri

Leave a comment